Domů / Novinky / Vědci chtějí použít měsíční prach, aby zastínil Zemi před slunečním zářením

Vědci chtějí použít měsíční prach, aby zastínil Zemi před slunečním zářením

Vědci mají v plánu kontroverznáí tah, chtějí použít měsíční prah k zasínění Země před slunečním zářením. Má to potenciální vedlejší dopad, kterým je zahubení veškerého pozemského života, protože většina organismů na Zemi je na Slunci závislá. Vědci navrhli pravidelný transport měsíčního prachu do gravitačního bodu mezi Zemí a Sluncem, aby byla Země chráněna před globálním oteplováním. Nápady na filtrování slunečního záření, aby se Země nepřehřívala, se šíří po celá desetiletí, od obřích vesmírných obrazovek až po chrlení reflexních bílých mraků. Ale přetrvávající neschopnost snižovat emise skleníkových plynů posunula kdysi vymyšlená geoinženýrská schémata do centra pozornosti klimatické politiky, investic a výzkumu.

Již se experimentuje se sírou v atmosféře, měsíční prach je na řadě

Podle vědců je zablokování jednoho až dvou procent slunečních paprsků vše, co by bylo potřeba ke snížení zemského povrchu o 1-2°C – zhruba o tolik, o kolik se oteplilo za poslední století.

Vědci již začali testovat techniku blokování slunečního záření vstřikování miliard lesklých částic síry do horní atmosféry. Takzvané vstřikování stratosférického aerosolu by bylo levné a vědci vědí, že to funguje, protože velké sopečné erupce dělají v podstatě totéž. Když hora Pinatubo na Filipínách v roce 1991 vybuchla, snížila teploty na severní polokouli o přibližně 0,5 °C na téměř rok.

Existují však vážné potenciální vedlejší účinky, včetně narušení vzorců dešťů, na kterých závisí pěstování potravin pro miliony lidí.

Nová studie v recenzovaném časopise PLOS Climate však zkoumá možnost použití měsíčního prachu jako slunečního štítu. Tým astronomů aplikoval metody používané ke sledování formování planet kolem vzdálených hvězd – což je chaotický proces, který nakopává obrovské množství vesmírného prachu – na pozemský Měsíc. Počítačové simulace ukázaly, že umístění měsíčního prachu na gravitační bod mezi Zemí a Sluncem by „zablokovalo velké množství slunečního světla s malým množstvím hmoty“, řekl hlavní autor Ben Bromley, profesor fyziky na University of Utah.

Tým zjistil, že vypuštění prachu ze Země na mezistanici v „Lagrangeově bodě“ mezi Zemí a Sluncem (L1) by bylo nejúčinnější, ale vyžadovalo by to astronomické náklady a úsilí. Naznačují, že alternativa by byla nákladově efektivní, ale místo toho bude zahrnovat vypuštění lunárního prachu z Měsíce.

Různé scénáře

Vědci testovali několik scénářů zahrnujících různé vlastnosti a množství částic na různých drahách a hledali ten, který by vrhal největší stín. Nejlépe fungoval měsíční prach. Potřebné množství by podle nich vyžadovalo ekvivalent velké těžební operace na Zemi. Autoři zdůraznili, že jejich studie byla navržena tak, aby vypočítala potenciální dopad, nikoli logistickou proveditelnost.

„Nejsme odborníci na změnu klimatu nebo raketovou vědu,“ řekl spoluautor Benjamin Bromley, profesor z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

„Právě jsme zkoumali různé druhy prachu na různých drahách, abychom viděli, jak účinný by tento přístup mohl být,“ dodal. „Nechceme zmeškat hráče, který mění hru kvůli tak kritickému problému.“

Odborníci, kteří se na studii nepodíleli, chválili její metodiku, ale pochybovali, zda bude skutečně fungovat.

„Umístění měsíčního prachu do středu gravitace mezi Zemí a Sluncem může skutečně odrážet teplo,“ řekl profesor Stuart Haszeldine z University of Edinburgh.

„Ale je to jako snažit se vyvažovat misky na váze – během týdne se většina prachu roztočila ze stabilní oběžné dráhy.“

Pro Joannu Haighovou, emeritní profesorku atmosféry na Imperial College London, je studium rozptýlením. Hlavním problémem je podle ní „návrh, že implementace takových schémat vyřeší klimatickou krizi, zatímco znečišťovatelům jen dává záminku nejednat“.

Je vytvářen velký tlak na prosazování těchto experimentů, u kterých jsou rizika příliš velká a pokud dostanou tyto projekty zelenou, následky mohou být nedozírné.

Zdroje:
journals.plos.org/climate/article?id=10.1371/journal.pclm.0000133
ndtv.com/science/scientists-propose-using-moon-dust-to-keep-earth-from-overheating-3766918
indiatoday.in/science/story/dust-blown-from-moon-could-be-used-to-protect-earth-from-overheating-2332592-2023-02-09

Foto: Pixabay.com