Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) byl vypuštěn 25. prosince 2021 a od té doby pořídil velké množství unikátních snímků. Je navržen tak, aby poskytoval lepší rozlišení a citlivost v infračerveném spektru než Hubbleův dalekohled. Nově se mu podařilo pořídit velmi detailní snímky Jupiteru, na kterých jsou vidět jeho prstence, polární záře i atmosférické detaily. Tato planeta má velmi fascinující strukturu a sledovat její turbulentní atmosféru je dechberoucí zážitek.
Zobrazení infračervených snímků
JWST pozoruje vesmír v infračerveném světle, které je pro člověka neviditelné. Abychom mohli snímky z teleskopu vidět, tak jsou mapovány ze tří různých filtrů na barvy, které jsou pro naše oko viditelné. Nejkratší vlnová délka je zobrazena v modré barvě a nejdelší vlnová délka zase v červené barvě.
Úchvatná polární záře
Sledování polární záře na Zemi je krásné, ale ve srovnání s polárními zářemi na Jupiteru to není nic. Snímky ukazují velké polární záře a některé vysokohorské opary jsou zmapovány červeně. Nejhlubší části jsou v modré barvě a bílé skvrny na výrazném jsou způsobeny odrážejícím se slunečním světlem.
Větší a širší obrázek ukazuje nejen Jupiter, ale také další objekty. Můžeme zde vidět difrakční špičku ze sopečného měsíce Io, velmi tenkého prstencového systému plynného obra, a jeho vnitřních měsíců Amalthea a Adrastea, druhého a třetího nejrychlejšího měsíce Sluneční soustavy. Kromě toho jsou na fotografii bílé tečky, nejedná se o hvězdy, ale o vzdálené galaxie. Trvalo sice dlouho, než se JWST dostal na oběžnou dráhu, ale jeho práce stojí za to. Zajisté nejde o poslední krásné snímky, kterými nás bude tento teleskop překvapovat.
Obrazový kredit: NASA, ESA, Jupiter ERS Team; image processing by Ricardo Hueso (UPV/EHU) and Judy Schmidt