Domů / Věda a technika / Všude dobře na Marsu nejlépe

Všude dobře na Marsu nejlépe

Matička Země je nám rok co rok stále menší a menší  a z úst vědců častěji vycházejí slova o možnostech, jak zabránit zničení naší planety, či kolonizaci jiných planet. A právě kolonizace se stala ústředním bodem nového plánu společnosti Mars One, která se rozhodla dát možnost čtyřem adeptům navždy říct sbohem naší planetě a vydat se do neznámých končin vesmíru až na Mars.

Možná Vám to přijde jako úplná hloupost, soukromá firma chce vyslat prvního člověka na Mars a rovnou ho začít kolonizovat, ale přesně takto zní plán. Celá mise je pojata jako jedna velká reality show, kterou budou přenášet televize se zakoupenými právy a která svým tvůrcům přinese řádný balík peněz.

mars 1Celý proces je teprve na začátku, byly vybrány přihlášky od několika desítek tisíc zájemců z celého světa, kteří budou postupně procházet sítem, na jehož konci zůstanou čtyři adepti na kolonizátora roku, tedy kolonizátora Marsu, bohužel však bez zpětné letenky domů.

mars 2
Kamery budou doprovázet odvážlivce po celé výběrové řízení a také s nimi poputují na samotný Mars, kde si kolonizátoři budou muset zajistit zdroje potravy, pitné vody, vytvořit prostředí  vhodné k životu a naučit se žít s mnohem nižší gravitací, než která panuje na Zemi.
Celý tento projekt je vykalkulován na 116 miliard korun, které  jak společnost doufá, dodají sponzoři a televizní stanice, zakoupením vysílacích práv. Podle odborníků je však projekt nereálný a jen velmi těžko proveditelný, to ovšem společnost Mars One vůbec neodrazuje a nyní, po uzávěrce přihlášek, přechází do první fáze výběru z jednotlivých kandidátů.

mars 3
Tento projekt zatím vypadá spíše jako snaha vytvořit další lukrativní byznys, který svému tvůrci přinese peníze. Je však jen otázkou času, kdy se soukromé iniciativy týkající se prozkoumávání vesmíru přetaví v realitu a přinesou nám nové pokroky v astronautice a osidlování nových planet. Zatím se však držme při Zemi.