Domů / PR / Vybírat peníze z bankomatu lze pouhým pípnutím. Ale je to bezpečné?

Vybírat peníze z bankomatu lze pouhým pípnutím. Ale je to bezpečné?

Vybírat z bankomatu, to je dnes něco, co umí každé dítě. Finance se dnes vybírají většinou ve chvíli, kdy se potřebuje uhradit něco v hotovosti, stále častěji se však ponechávají peníze na bankovním kontu a platí se kartou. Je to pohodlnější, často praktičtější, navíc lze kartou platit takřka všude. Pokud však vybíráte, možná jste si všimli, že lze vybírat i takzvaně bezkontaktně. Nemusíte kartu vkládat do bankomatu a zadávat PIN, ale stačí, když kartu jenom přiložíte a posléze si z ní vyberete požadovanou sumu peněz. Ptáte se, jestli je to bezpečné? Je to kupodivu bezpečnější než tradiční vybírání z bankomatu vkládáním karty a zadáním PINU.

Možná jste se s tímto vybíráním už setkali. Mnohé tuzemské banky totiž na své bankomaty bezkontaktní vybírání už přidaly.

V čem je výhodné bezkontaktní vybírání peněz?

Jak jsme zmínili, bezkontaktní vybírání peněz je daleko bezpečnější než vybírání vkládáním karty. Jedná se navíc o rychlejší způsob výběru peněz, také se jedná o jednodušší způsob výběru peněz. Taky nehrozí, že kartu zapomenete v bankomatu. To opravdu není tak výjimečné, lidé kartu v bankomatu zapomínají celkem často.

Nesedí vám to, že bezkontaktní vybírání kartou je bezpečnější? Opravdu tomu tak je. Efektivně se tímto způsobem zabraňuje takzvanému skimmingu. Podvodníci nemohou okopírovat údaje z karty, nemohou vás tak připravit o finance.

Je nutné zadávat PIN?

V případě bezkontaktního vybírání je nutné vždy zadávat PIN. Není to jako u bezkontaktního placení, kdy PIN zadáváte jenom u částek nad pět set korun.

V současné době se můžete se bezkontaktním vybíráním z bankomatů setkat u bankomatů banky Air Bank. Jedná se o vůbec první banku u nás, která nabízí tento způsob výběru peněz z bankomatu. Dnes se u nás nachází přes 350 bankomatů banky Air Bank, několik z nich nabízí jen bezkontaktní vybírání, některé bankomaty tedy nemají otvory na vkládání karty.

Bezkontaktní bankomaty nabízí také banka ČSOB nebo Moneta Money Bank.