Koupili jste si pozemek kousek na městem a nyní přemýšlíte, jaký příbytek si na tomto pozemku vybudujete? Přemýšlíte nad klasickým zděným domečkem, ovšem do hry vám vstupuje tak nízkoenergetický dům? V této chvíli byste se měli informovat o aktuálních zákonech a nařízeních. Není tomu totiž tak dávno, co je zákonem stanovené stavět jen a pouze nízkoenergetické příbytky. Rozhodování je tak rázem u konce. Ovšem nemusíte smutnit, žít v nízkoenergetickém domě má rozhodně smysl. Rozdíly mezi tímto typem bydlení a běžnou stavbou jsou opravdu znatelné.
Žijte “eco friendly”
Pokud bychom si klasické domy stavěné před padesáti lety měli srovnat s aktuálně stavěnými nízkoenergetickými baráčky, zjistíme, že je mezi nimi opravdu mnoho rozdílů. Předně je zapotřebí říct, že domy stavěné před padesáti lety mají letitou otopnou soustavu, která nejen, že vypouští do ovzduší nežádoucí emise, ale také je většinou velice špatně izolovaná. Velmi často se nachází v konstrukcích otvorové výplně a při topení lze říct, že vyhazujete peníze z okna, protože zateplení starým domům opravdu nic neříká.
Jestliže si však chcete postavit nízkoenergetickou stavbu čili novostavbu současné doby, potěší vás nejen úspora, kterou bude taková stavba vykazovat. Zpravidla se také používají i daleko ekologičtější otopné systémy, jako je například tepelné čerpadlo, které potěší nejen planetu, ale také i vaši peněženku. Při stavbě novostavby budete žít takzvaně “eco friendly”.
Nízká spotřeba energií a nižší náklady na bydlení
Ekologická domácnost, která potěší peněženku. Asi takto bychom mohli přesně definovat nízkoenergetické bydlení. Jelikož se jedná o nízkoenergetickou stavbu, očekávat od ní můžete nízkou spotřebu energií, což se pojí s nízkými náklady na bydlení. Nemusíte nutně platit desetitisíce korun za zálohy na elektřinu či plyn. Bohatě postačí pár tisíc, které vám stejně po ročním vyúčtování budou ještě vracet.