Domů / Internet / 14 osob, 7 klíčů, jediný internet

14 osob, 7 klíčů, jediný internet

Pod tímto tajemným kódem se ukrývá věc, která jako by byla vytržena z konspiračního pořadu. Celý internet má na starosti 14 lidí, kteří ukrývají 7 klíčů. Možná se vám to zda jako věc přitažená za vlasy, ale opravdu tomu tak je.

Těchto 14 lidí spadá pod organizaci jménem Interned Corporation for Assignet Names and Numbers (ICANN), v češtině známá jako „aj ken“. Kromě celé řady dalších věcí, má toto společenství také na starosti přidělování a správu doménových jmen a IP adres. V praxi to tedy znamená, že uživatelé internetu si nemusí pamatovat dlouhé a složitá čísla jako například 72.21.211.176., ale bohatě jim stačí pamatovat si název Amazon.com. No schválně si zkuste zadat tento kód do vaší URL lišty a uvidíte, co na vás vyskočí.

Pokud máte alespoň krapet představivosti, tak se zasněte a představte si, co by se stalo, kdyby se někdo naboural do databáze této společnosti. Mohl by v klidu přesměrovávat osoby na nejrůznější adresy, které jsme ve skutečnosti vyhledat ani nechtěli. Mohlo by tak dojít k například k odkazům na falešné banky, prodejny atd

A jako prevence před touto katastrofou, bylo zhotoveno sedm klíčů ve dvou exemplářích, které byly rozdány 14 lidem. Pokud se spojí těchto sedm klíčů, dostanou se jejich majitelé přesně k tomu, co potřebují. Zajímavé je, že tyto klíče jsou klíče k dalším klíčům.

Tyto klíče odemykají bezpečnostní schránky, které jsou ukryté po celém světě. Ty ukrývají čipové karty, díky kterým získáte hlavní klíče, tedy počítačový kód, který vás dostane do databáze společnosti ICANN.

Tento kód se mění 4x ročně a tento proces doprovází velice tajný rituál, který probíhá na tajném místě

a je doprovázen vyslovováním přísah a otisky prstů. Zajímavé je také to, že se po celém rituálu jdou majitele klíčů většinou pobavit na opravdu pompézní párty.