Free songs
Home / Věda a technika / Stres je dobrý sluha, ale zlý pán
Stres je dobrý sluha, ale zlý pán

Stres je dobrý sluha, ale zlý pán

Stres není jen zlou civilizační chorobou, ale může být také dobrý pomocníkem. Tedy pokud je krátkodobý a přiměřeně silný.

Jistá míra stresu, která má správnou dávku a délku trvání, nám pomáhá udržovat mozek ve formě a pozornosti. Díky tomu, dosáhnete lepších a rychlejších výsledků. Nejedná se však o chronický stres neboli ten, který vás potká každý den v práci a ze kterého jste šílení. Takový stres vás jen zničí a popostrčí k nespavosti, horší paměti nebo infarktu.

Hlavním důvodem proč se nemluví o pozitivu krátkodobého stresu, je ten, že se o něj vědci moc nezabývají a spíše řeší ten dlouhodobý, který odborníci zkoumají již dlouhá léta.

Provedený průzkum vědců na potkanech totiž dokázal, že krátkodobý stres je přínosný pro náš mozek. Nejedná se však o okamžitou změnu. Po stresu se totiž začnou tvořit nové mozkové buňky v hipokamu, které musejí nejdříve dozrát. Je zapotřebí tedy určitý čas, abyste svojí výkonnost díky stresu zlepšily. Nejlépe je tedy být krátkou dobu pod stresem a poté se mu delší dobu vyhýbat.use-stress-as-a-positive-energizer-just-do-it-L-w_XWbP

Výsledky potvrzuje i test, který byl proveden a ukázal tak zlepšení v oblasti paměti a koncentrace. Kromě toho se pozitivní reakce dostala i do imunitního systému. Krátkodobé stresové hormony umožnili tělu být více odolné proti možným nemocem a virům. Na druhé straně dlouhodobý a chronický stres podkopává naše zdraví a tělo je pak náchylnější k nemocem.

Vědci však varují, že i krátkodobé stresové momenty mohou nést rizika. Někdy i chvilka stačí k tomu, aby vznikla posttraumatická stresová porucha. Stanovit faktory, které určí, zda bude mít reakce na stres přínos či ne je na dlouhodobý výzkum.
Dávejte si tedy pozor před dlouhodobým stresem, ale i tím krátkodobým. Udržujte své tělo v kondici, konzumujte dostatečné množství vitamínů a snažte si udržet pozitivní mysl, která je výborným všelékem na všechny negativní situace.

Scroll To Top