Podle čínských státních médií South China Morning Post (SCMP) čínští vědci oznámili, že umožnili umělé inteligenci (AI) získat kontrolu nad satelitem na oběžné dráze v blízkosti Země. To bylo provedeno s cílem otestovat, jak se bude AI chovat při provozu objektu ve vesmíru. Podle zpráv o „významném experimentu“ řídila pozemní umělá inteligence malou družici pro pozorování Země Qimingxing 1 po dobu 24 hodin bez jakéhokoli zásahu lidí.
Jak experiment dopadl?
Podle SCMP byly výsledky experimentu zveřejněny v časopise Geomatics and Information Science University Wuhan. Údajně AI vybrala několik míst na Zemi a nařídila Qimingxing 1, aby se podíval blíže.Nebyl y poskytnuty žádné informace o tom, proč si technologie vybrala právě tato místa. Jednou z oblastí, které byly údajně cílem, byla Patna, staré město v severovýchodní Indii poblíž řeky Gangy a domov Bihárského pluku, pobočky indické armády, která v roce 2020 zapojila čínskou armádu do hrozného konfliktu v údolí Galwan, podél sporné hranice.
AI také upřednostnila Ósaku, jeden z nejrušnějších přístavů v Japonsku, který příležitostně přijímá lodě amerického námořnictva operující v Pacifiku.
Dříve většina satelitů vyžadovala specifické příkazy nebo úkoly k provozu. Neočekávané události, jako je válka nebo zemětřesení, mohou spustit úkol nebo může být satelit naplánován k provádění průběžných pozorování určitých cílů. Tým tvrdí, že zatímco technologie umělé inteligence je stále více využívána ve vesmírných misích, jako je rozpoznávání snímků, mapování letových drah a vyhýbání se srážkám, nedostala kontrolu nad satelitem, což vede ke ztrátě času a zdrojů.
SCMP uvádí, že Čína má na oběžné dráze více než 260 družic dálkového průzkumu, ale ty často operují „nečinně“ ve vesmíru a shromažďují data s nízkou hodnotou, časově citlivá, bez jakéhokoli konkrétního cíle. Satelity mají krátkou životnost a jsou drahé. Podle výzkumníků je klíčové maximálně využít jejich užitečnosti s novými orbitálními aplikacemi.
Tým navrhl, že pokud objeví anomální objekty nebo aktivity, satelit řízený umělou inteligencí by mohl varovat určité uživatele, jako je armáda, národní bezpečnostní správa a další příslušné instituce. Aby však byla umělá inteligence účinná, musí mít důkladné povědomí o zeměkouli, v důsledku toho se musí naučit nejen rozpoznávat uměle vytvořené a přírodní objekty, ale také jak chápat spletité a neustále se měnící vazby mezi nimi a mnoha lidskými společenstvími.
„Rozhodovací proces umělé inteligence byl extrémně složitý. Při plánování denní práce musí stroj vzít v úvahu mnoho faktorů – jako jsou cloudové podmínky v reálném čase, úhly kamery, cílová hodnota a limity mobility satelitu,“ vysvětluje SCMP.
Zdroje:
scmp.com/news/china/science/article/3217055/china-scientists-carry-out-rule-breaking-ai-experiment-space
wionews.com/technology/chinese-scientists-let-ai-control-satellite-it-takes-closer-look-at-india-japanese-regions-582686