Domů / Kultura / Jídlo, které vám musí chutnat

Jídlo, které vám musí chutnat

Dnes se podíváme na pochoutky z celého světa, které jsou výstřední jak svým složením, tak i svojí cenou. Zkrátka vám musí chutnat, ať chcete nebo ne.

Mnohdy narazíte v supermarketech na kaviár, jenže to není tak úplně pravý kaviár.

kaviár

Pravý kaviár to jsou rybí jikry šedé až černé barvy z jeseterovitých ryb. Nejluxusnější druh kaviáru pochází z belugy a vyzy velké. Obyčejný kaviár z obchodů, je nejčastěji z ryb lososovitého druhu a může být i v barvách duhy. Cena takového kaviáru je astronomická a není se ani tak čemu divit. Pro získání pravého kaviáru musí být vyza velká stará alespoň 18 let. Za libru tohoto kaviáru zaplatíte kolem 2800 dolarů.

O lanýžích tu byla již jednou řeč a tak nikoho nepřekvapí, že ani v dnešním článku nebudou chybět. Najít je můžete v podzemích u určitých druhů listnatých stromů a patří mezi vyhlášenou pochoutku všech gurmánů. Ceny lanýžu se pohybují podle dostupnosti a běžnější černý lanýž lze zakoupit za cenu 400 korun za 15 gramů. Bílý lanýž zakoupíte i za cenu 100 000 korun za kilogram.Mushroom of truffle on a white dish

Číňané jsou milovníci netušených chutí a náležité pokrmy umí i ocenit. Polévka z ptačích hnízd se vaří již více jak 400 let a jedná se o starou čínskou specialitu, která je řazena mezi nejvzácnější jídla světa. Polévka je složena z hnízd salangana ostrovního, která jsou vytvořena především z ptačích slin. Polévka je vzácná a vysoce ceněná ne díky surovině, ale spíše dostupnosti této suroviny. Ptáci totiž hnízdí vysoko v horách a v jeskyních, kam je velmi těžké se dostat. Cena jedné polévky se pohybuje kolem 30 dolarů a za necelou libru hnízda zaplatíte i čtyři a půl tisíce dolarů.

Sůl nad zlato povídá se v jedné české pohádce. V tomhle případě se zlatu nic nevyrovná a jedná se o nejdražší delikatesu, kterou můžete ochutnat. Kilogram tohoto jedlého zlata si pořídíte za cenu ojetiny, tedy od 30 tisíc do 100 tisíc korun. Nejčastěji se s ním setkáte v dezertech, kde jím jsou potaženy jednotlivé dobroty. No dezert za tuto cenu vám zkrátka musí chutnat.