Zjistit, že vaše IQ je větší než má většina populace je pořádnou adrenalinovou injekcí pro vaše ego. Nejednomu pak z toho narostou pořádně široká ramena. Cítíte se výjimeční a každodenní potkávání neinteligentní ovcí vás doslova ničí. Měli byste si však dávat pozor. Vysoké IQ není vše a kamarádit byste se měli i s blbci.
Poslední důkaz toho, že IQ nemá moc velký vliv na úspěch je kniha od Malcolma Gladwella, která se jmenuje Bod zlomu. Kniha se zabývá úspěchem lidí a je v ní řečeno, že IQ 120 a vyšší nemá na úspěch v životě vliv. Do popředí se totiž dostávají další vlastnosti a neovlivnitelné okolnosti.
Je důležité si tedy uvědomit zásadní vlastnosti, které pomáhají k úspěchu. Inženýr s IQ 120 se může pošklebovat bakalářům, kteří mají IQ 160, ale chybí jim vytrvalost a píle. To samé může platit o spoustě dalších povolání, oborů a lidských činností. Záleží jen na vás, jak s tím naložíte.
Max Klein kdysi řekl, že být inteligentní je jako vlastnit nůž. Jestliže s ním budete každý den trénovat, budete neporazitelní. Nemyslete si, že pouhé vědomí toho, že máte nůž, vám pomůže vyhrát každý souboj.
Mezi vědeckou populací, také koluje tvrzení, že IQ je mýtus. Lidská inteligence se podle mnohých nedá vyjádřit číslem a různé testy nám ukazují různé výsledky, které mají dost výrazné odchylky. Být chytrý tedy neznamená mít jistotu úspěchu a toho, že budeme úspěšní.
Stejně jako za všemi věcmi co děláme, záleží pouze na tom, jak moc se dané věci věnujeme. Jestliže i „hloupý člověk“ vydrží cvičit na housle deset hodin denně, časem se vyrovná člověku, který má sice IQ 160, ale housle drží sotva dvacet minut. Nesmíme však zapomínat na věci, jako je vrozený talent, cit, štěstí a další nevysvětlitelné okolnosti, které ovlivňují naše životy ve větší míře, než si myslíme.