Domů / Věda a technika / Nejzajímavější projekty využívající drony

Nejzajímavější projekty využívající drony

Využitelnost dronů nezná hranic. Na trhu existuje mnoho oborů, kde se začínají prosazovat a kde plně nahradily lidský faktor. Představíme si jedny z nejzajímavějších projektů, kde jsou drony již plně využívány pro stálé účely.

Natáčení sportovních přenosů

Drony pro profesionální natáčení jsou dnes již běžně využívanou technikou. Mezi populární projekty patří DIY DRONES, což je známý výrobce dronů, které umějí fotit a nahrávat videa. Drony se snadno pohybují a je pro ně mnohem jednodušší se zaměřit na sportovce, které budou natáčet, než pro běžné fotografy a kameramany, kteří tolik možností nemají.

 P1030613

Doručování pizzy

Dominos Pizza Drone je jedním ze zajímavých projektů, které využívají drony pro rozvoz pizzy. Jedná se o výrazně levnější a rychlejší řešení, než si pronajímat poslíčky. Tento trend si získal již mnoho pozornosti.

Dominos Pizza Dron

Doručování sushi

Londýnská restaurace YO! Sushi začala využívat drony pro doručování svých jídel. Jedná se o podobné řešení jako u doručování pizzy, klienti zde opět chválí především rychlost, jídlo k nim dorazí tak rychle, že nestihne vystydnout.

Doručování sushi

Tréninkový pomocník

Americký fotbalový tým Tennessee Volunteers používá drony k nahrávání svých tréninků, aby mohli hráči následně sledovat své nedostatky a zdokonalovat se.

Tréninkový pomocník

Humanitární pomoc

Téměř 1 miliarda lidí žije v oblastech, kde je těžké se dostat s běžnou technikou. Projekt MATTERNET vznikl za účelem snadného doručování humanitární pomoci do postižených oblastí, jedná se o velké a těžké drony, které proniknou kamkoliv.

Humanitární pomoc

Stavební drony

Drony začínají nacházet uplatnění i ve stavebnictví. Dokáží rychle přenášet materiál do velké výšky a ačkoliv jde zatím o experimentální využití, v budoucnu by se mohly stát drony běžnými pomocníky stavebních dělníků.

Stavební dron

Doručování novin

Ve Francii byly drony použity pro doručení novin. Jednalo se jen o aprílový žertík, ale většina lidí si myslela, že to vtip není. Drony doručily noviny v pořádku a pravděpodobně se v této oblasti v budoucnu uplatní.

Noviny

Sledování velryb

Mořský biolog Wayne Perryman měl problémy se sledováním života velryb a tak k němu využil drony Ty dokáží nejen sledovat pohyb velryb, ale také odebírat vzorky plynů a sekretu, která velryby vylučují.

Sledování velryb

Zajímavé drony, resp. kvadrokoptéry je možné zakoupit i v Čechách, viz http://www.velkymodelar.cz/kvadrokoptery