Domů / Styl / Technické hračičky pro sport

Technické hračičky pro sport

Doba sportovních výkonů a jejich měření pomocí stopek je dávno za námi. Dnešní sportovci používají mnohem více vymakanou techniku, která pomáhá zaznamenávat jejich výsledky a stoupající či klesající výkony. Třešinkou na dortu jsou pak i některé další funkce, které se sportem nemají až tolik co dočinění. Dnes si některé mašinky ukážeme a řekneme si, k čemu jsou dobré.

První přístroj, který si dnes ukážeme a má co dočinění s fyzickým výkonem je krokoměr. Jedná se o nejjednodušší a i nejlevnější varianta záznamu sportovních výkonů. Pohybují se v cenové hladině kolem sto korun a umožňují zaznamenávat počet kroků a převádět je na přesnou vzdálenost. Dražší varianty krokoměrů pak mohou uchovávat více výsledků v řadě a ukládat je do deníku.

Některé krokoměry mají rovněž i záznam o počtu spálených kalorií, i když tyto informace jsou spíše orientační, neboť krokoměr nedokáže zaznamenat tep či náročnost terénu. K používání krokoměrů stačí vědět, že pro dobré zdraví je potřeba ujít cca 10 000 kroků denně, ale pokud chcete začít hubnout do plavek tak potřebujete dosáhnout minimálně 15 000 kroků.

Další možností, která je ale spíše pro aktivní sportovce a pravidelné vyznavače fyzické aktivity jsou sportovní hodinky nebo li tréninkové počítače. Ceny těchto chytrých minipočítačů se pohybují od 1000 kč do 7000 kč.

1

Ty dražší varianty mají plno přidaných funkcí, jako je bezdrátový přenos a snímaní tepu z hrudníku. Všechny tyto typy, jsou vlastně krokoměry jen přidané funkce, z nich dělají lepší zboží k měření výkonu. Přidané časové funkce a sledování tepové frekvence jsou výborným pomocníkem při zvyšování výkonu či spalování kalorií. Je to prostý důvod, i když se budete honit po lesích a běhat po skalách pokud se tep nebude pohybovat ve správně zóně hubnutí či zvýšení fyzické kondice půjde těžko. Na výpočet klidové, maximální nebo jiné různé frekvence existuje mnoho vzorců a nejčastěji se používá, že od hodnoty 220 odečteme věk. Pro hubnutí je nejlepší frekvence mezi 65-75% maximální tepové frekvence, pro udržení výkonu či zlepšení je rozsah 75-80% ideální.

Sportovní hodinky jsou ideální pomocníkem pro rekreační i vrcholové sportovce. Nebojte se investovat pro zlepšení vašich sportovních výkonů a fyzické kondice.