Domů / Věda a technika / Cestování do vesmíru se společností Virgin Galactic

Cestování do vesmíru se společností Virgin Galactic

Proč cestovat do vesmíru? Možná proto, že žijeme pouze jednou a peníze si do hrobu stejně nevezmeme. Proč si tedy neužít nevšední zážitek. Bude trvat sice jen několik minut, ale okusíme jaké to je, nacházet se daleko od zemského povrchu, daleko od pozemských problémů, starostí a na chvíli se budeme jen tak vznášet v prostoru.

Virgin Atlantic je jednou ze společností, které dokáží kohokoliv dopravit do vesmíru. Nemusíte být kosmonauty a tvrdě studovat, aby jste tento pocit zažili, stačí mít dostatečné množství peněz a do vesmíru se podíváte také. Do vesmíru se lze podívat pomocí speciálních malých raketoplánů

 

Samotný malý raketoplán byl navržen tak, aby turisty dostal na okraj vesmíru. Jedná se o velmi pokročilé stroje, které během letu překonají zvukovou bariéru.

Virgin_Galactic_VSS_Enterprise_Free_Flight_3

Samotný let vypadá tak, že se vypustí letadlo, zvané WhiteKnightTwo, které ponese raketu SpaceShipTwo. Letadlo vždy dolétne do výšky 14 kilometrů a v tak vysoké výšce překoná zvukovou bariéru 1.2x. Let vždy probíhá nad pouští Mohave, v Kalifornii.

 

V této výšce zažehne svůj motor raketa a při již dosažené rychlosti dostane turistu do požadované výšky mimo atmosféru Země. Doprovod letadla je nutný, dokonce i dosažení větší rychlosti, než je rychlost zvuku, je nutné. Raketa je neuvěřitelně rychlá, ale svoje palivo spálí za pouhých 16 sekund, jedná se ovšem o chvíli, kdy dojde k obrovskému přetížení a turista bude vynesen až do požadované výšky.

Virgin-Galactic-tourist-spaceship

Plánem společnosti je postarat se o to, aby palivo rakety vydrželo déle. V čím větší výšce se bude turista nacházet, tím déle bude trvat samotný zážitek. Požadovaná výška je 100km, po překonání této vzdálenosti se budeme nacházet na okraji vesmíru.

 

Jedná se sice o zážitek, u kterého je třeba mít pořádnou kuráž, ale již nyní je o vesmírnou turistiku obrovský zájem. Zážitek trvá několik minut, po deseti minutách turista dokonce bezpečně přistane na zemi. Už nyní je ve frontě přes 500 zájemců o let a jejich počet stoupá. Letenka na okraj vesmíru vyjde na 200,000 dolarů, tedy na necelé 4 miliony korun.

 

Vesmírná turistika je byznys, který se bude v následujících letech stále více rozvíjet. Raketa SpaceShipTwo dokáže nést celkem 6 lidí, je tedy vhodná i pro rodiny, které chtějí zážitek na celý život. No uznejte sami, investovali byste 4 miliony do toho, abyste se na několik minut ocitli mimo naši Zemi?