Domů / Kultura / Mějte smysluplnou hádku. Vyvarujte se těmto chybám.

Mějte smysluplnou hádku. Vyvarujte se těmto chybám.

Zdravě se pohádat je umění, teda kromě toho, že je to občas potřeba. Dobrá hádka totiž může být uvolňující a zdraví prospěšná. Jak se vyvarovat zbytečným chybám, které mění smysluplnou hádku na frašku? Čtěte více a dozvíte se jak na to.

Držte se jednoho tématu.

Máte toho v sobě víc, co chcete tomu druhému říct? Tak to rozhodně neřešte všechno najednou. Držte se pouze jednoho tématu. Začnete s rozepří co koupit do domácnosti dřív a skončíte u toho, že vaše žena nevynáší koš. Tato častá chyba se týká většiny párů, které se čas od času pohádají. Nedržet se jednoho tématu je totiž těžší než se na první pohled může zdát. Soustřeďte se při hádce pouze na jedno téma. Ulevíte jak sobě, partnerce tak i vašemu společnému soužití.

Buďte konkrétní

Během hádky se dostanete do bodu, kdy začnete jeden druhému něco vyčítat. Pokud se tak stane, buďte konkrétní. Vyhněte se otřepaným frázím, že vaše druhá polovička něco dělá pokaždé nebo nikdy. Jednak toto chování není úplně férové a navíc shazujete snahu toho druhého vyřešit problém, který vám vadí.08-angry-woman_medium-1

Vím, jak se cítíš.

Nejste jasnovidec, abyste přesně věděli nebo cítili to samé co druhá osoba. Přesvědčování druhých a podsouvání vlastních myšlenek a pocitů je špatné. Přestože si můžete myslet, jak se ten druhý cítí nebo jak své gesto myslel, do hlavy mu nevidíte. Snažte se tedy vše řešit v klidu a nechat danou situaci vysvětlit, než začnete unáhleně a bezmyšlenkovitě myslet.

Buďte ochotní.

Základem řešení konfliktu je snaha se dobrat k nějakému výsledku. Vyslechněte stanovisko druhé strany a snažte se najít společné řešení. Trvat na jediné a vlastní pravdě je hloupé chování, které problémy nevyřeší, ale naopak je prohloubí. Nemusíte souhlasit se vším, co ten druhý řekne, ale měli byste dát dostatek prostoru, pochopení a tolerance. Budete tak mít lepší možnost něco vyřešit.

Minulost je uzavřena.

V žádném případě během hádek nevytahujte minulost. Co se stalo, stalo se. Už je to uzavřená kapitola, která nemá v přítomnosti co dělat. Pokud jste si něco nevyjasnili dříve a mohlo to počkat až do dnešní hádky, tak to nejspíš nebylo tak důležité jak si myslíte. Řešte aktuální problém a ne prohřešky staré několik měsíců.