Domů / Podnikání / Co může znamenat 3D tisk pro malé společnosti?

Co může znamenat 3D tisk pro malé společnosti?

Chybí vám dobré nápady, které by přispěly k inovacím ve vaší firmě? Dnes si představíme zařízení, které zcela změnilo svět a nyní je natolik cenově dostupné, že si ho můžete pořídit i vy. Vymýšlíte nové výrobky nebo polotovary? Jste designeři? Tak je tento článek určen přímo pro vás.

Míč, šálek, zařízení i auto na elektropohon. 3D tiskárny sice nedokáží vytisknout peníze, ale mohou produkovat takové prototypy, které vás k penězům rychle dostanou. Jedná se o zařízení, se kterým se nebudete koukat pouze na virtuální náčrty, ale se kterým se vám dostane hmatatelných výsledků.

3D tisk je také známý jako aditivní výroba. Jeho zrod byl v obdobné technologii, které se používá v tisku papíru. Nejde ovšem o obyčejné 3D ztvárnění, ale o skutečné fyzické objekty. Existuje několik metod, jakými 3D tisk funguje:

Fúzní tiskárny – ty tlačí vyhřívaný materiál skrze trubici a ve třech dimenzích vytváří jednu vrstvu ve stejný čas. Technologie je podobná inkoustovým tiskárnám.
Selektivní laserové tiskárny – produkují vysoce silný paprsek do nádoby s práškovou pryskyřicí. Silný laser přemění měkké části na tvrzený materiál. Využívají se k tomu různé druhy pryskyřice, výsledný tovar je velmi pevný.

Lepší prezentace vítězí

Většina společností nikdy nedosáhne úspěchu, protože své produkty prezentují pouze digitálně. Zapomíná se na to, že lidé rádi vidí výsledky, v tomto případě hmatatelné podoby virtuálních výkresů.
Jen si představte konferenci pro zahraniční společnost, která si má vybrat, jestli bude investovat do vašich produktů nebo do produktů konkurence. Konkurenční firmy mohou předvést krásně zpracované prezentace, zajímavé grafy, dojemné přednášky a povídání o potenciálním úspěchu při realizaci jejich výrobků.
A nyní si představte, že do stejné situace přijdete vy, také předvedete perfektní prezentaci s grafy i proslovem, ale navíc poskytnete zahraniční firmě reálné 3D modely každého z tovarů. Zatímco konkurenční návrh firma letmo prohlédne, tak ten váš je zaujme mnohem více a to dokonce i kdyby designově nebo funkčně tolik nevynikal.
Je to stejné jako v případě, když byste dali porotci v soutěži krásy fotografie jedné dívky a někdo jiný by poskytl samotnou dívku, kterou by si porotci mohli osahat a zhodnotit. Úplně stejným způsobem funguje toto ve výrobním průmyslu. Vede jednoduše ten, kdo dovede lépe zapůsobit.

 

3D-Printer-Parts-01
Vlastní produkce nebo služby?

Vlastnit 3D tiskárnu je skvělý byznys. Nemusíte být pouze společnost, která sama chystá něco produkovat. Můžete se stát poskytovateli. Společnostem můžete nabídnout, že si své produkty mohou vytisknout a na základě modelu dále uvažovat o zlepšení. Pokud máte 3D model v ruce, tak se mnohem lépe přemýšlí nad vylepšením. Lidský mozek mnohem lépe vnímá hmotnou představivost než pouze imaginární modely.

Zmíněné dva typy tiskáren nejsou na trhu jediné, existují i další typy, které využívají jiných technologií.
Proč je tento článek na Ocemsemluvi? Protože je to šance jak uspět v odvětví, které je u nás velmi nerozvinuté. K pořízení vlastní 3D tiskárny nemusíte disponovat obrovským kapitálem, jak si mnozí myslí, ale lze je sehnat za skvělé ceny. Výrobci uvádí, že nejnovější modely klesly z ceny 200000 dolarů na pouhých patnáct tisíc dolarů.

makerbot-3d-printing
Líbí se vám představa poskytování tisku profesionálních 3D modelů na základě virtuálních náčrtů? Možná si ještě pamatujete na filmy, kde chodil brusič nožů a hlásal: „Nůžky, nože brousím!!“. Ptáte se, proč byly brusiči tak vyhledáváni? Protože jako jediní dokázali skvěle nabrousit nože. V případě zakoupení zařízení, jakým je 3D tiskárna, se vám do ruky dostane také takové brusné kolo a jelikož budete jedni z mála, kdo takové zařízení má, tak můžete získat nespočet klientů a to nejen z drobných firem, ale i z velkých společností.

Zaujali vás tiskárny? Možná ne, ale pokud se zmocníte zařízení, které má málokdo, tak se stanete jedinými poskytovateli v regionu a to znamená velkou výhodu. Poté vám již stačí dostatečná reklama. Pokud máte zajímavý nápad, tak se s ním nedělte, než ho zrealizuje někdo jiný. Stejně tak jako byl před patnácti lety vyhledávaný každý majitel vypalovacího zařízení, tak i vy můžete být originální, pokud zvolíte technologii, kterou jen tak někdo nemá. Nebojte se své nápady realizovat. Mnohdy to stojí peníze i úsilí, ale výsledek vždy stojí za to.