Free songs
Home / Věda a technika / Arduino jako vstupní brána do světa programování? Může být!
Arduino jako vstupní brána do světa programování? Může být!

Arduino jako vstupní brána do světa programování? Může být!

Pokud ve vás dřímá neprobuzený programátor a zároveň byste rádi probouzeli k životu nejrůznější technické vychytávky, všeho nechte a objednejte si základní sadu Arduina. Ale ještě před tím se mu společně s námi podívejte na zoubek. Co to vlastně je, k čemu se používá a proč vás dokonale pohltí?

Učení může být zábavné

Že nejste studijní typ? Nevadí, s Arduinem vás bude učení bavit jako nikdy předtím. Nebojte, řeč je stále o programování, protože právě to tvoří podstatnou část práce. A až dáte dohromady program, nahrajete ho do vývojové desky, ke které připojíte nezbytné elektronické součástky.

Základem stavebnice je malý jednodeskový počítač na bázi mikrokontrolerů ATmega. S Arduinem přišli v roce 2005 Massimo Banzi a David Cuartielles, jejichž motivací bylo vytvoření jednoduché prototypovací platformy pro studenty. Projekt se jim povedl a zájem byl tak ohromný, že během následujících pěti let prodalo přes 120 tisíc kusů.

Otevřená platforma Arduino našla využití také v průmyslových aplikacích. Například při vývoji elektronických přístrojů, jako řešení atypických snímačů a převodníků veličin v rámci automatizace apod.

Jaký jazyk se využívá k programování Arduina?

Vývojové prostředí se nazývá Arduino IDE (Integrated Development Environment) a je ke stažení zdarma na oficiálních stránkách (arduino.cc). Programy se píší v jazyce Wiring (přesněji z něj vychází, ale je téměř identický), což není nic jiného než specifická varianta C++.

Chcete-li s Arduinem začít co nejdříve, můžete se do něj pustit i přesto, že vám chybí programátorské základy. Pořiďte si Arduino Kit, který obsahuje základní sadu komponentů a podrobný manuál, s jehož pomocí snadno sestavíte jednodušší projekty.

A ty složitější – třeba robota nebo 3D tiskárnu? I na takové projekty dojde. Možnosti Arduina jsou prakticky nevyčerpatelné, limituje vás jen vlastní fantazie a chuť tvořit. Vše potřebné k bastlení najdete na laskarduino.cz.

Scroll To Top