Domů / Věda a technika / Arduino jako vstupní brána do světa programování? Může být!

Arduino jako vstupní brána do světa programování? Může být!

Pokud ve vás dřímá neprobuzený programátor a zároveň byste rádi probouzeli k životu nejrůznější technické vychytávky, všeho nechte a objednejte si základní sadu Arduina. Ale ještě před tím se mu společně s námi podívejte na zoubek. Co to vlastně je, k čemu se používá a proč vás dokonale pohltí?

Učení může být zábavné

Že nejste studijní typ? Nevadí, s Arduinem vás bude učení bavit jako nikdy předtím. Nebojte, řeč je stále o programování, protože právě to tvoří podstatnou část práce. A až dáte dohromady program, nahrajete ho do vývojové desky, ke které připojíte nezbytné elektronické součástky.

Základem stavebnice je malý jednodeskový počítač na bázi mikrokontrolerů ATmega. S Arduinem přišli v roce 2005 Massimo Banzi a David Cuartielles, jejichž motivací bylo vytvoření jednoduché prototypovací platformy pro studenty. Projekt se jim povedl a zájem byl tak ohromný, že během následujících pěti let prodalo přes 120 tisíc kusů.

Otevřená platforma Arduino našla využití také v průmyslových aplikacích. Například při vývoji elektronických přístrojů, jako řešení atypických snímačů a převodníků veličin v rámci automatizace apod.

Jaký jazyk se využívá k programování Arduina?

Vývojové prostředí se nazývá Arduino IDE (Integrated Development Environment) a je ke stažení zdarma na oficiálních stránkách (arduino.cc). Programy se píší v jazyce Wiring (přesněji z něj vychází, ale je téměř identický), což není nic jiného než specifická varianta C++.

Chcete-li s Arduinem začít co nejdříve, můžete se do něj pustit i přesto, že vám chybí programátorské základy. Pořiďte si Arduino Kit, který obsahuje základní sadu komponentů a podrobný manuál, s jehož pomocí snadno sestavíte jednodušší projekty.

A ty složitější – třeba robota nebo 3D tiskárnu? I na takové projekty dojde. Možnosti Arduina jsou prakticky nevyčerpatelné, limituje vás jen vlastní fantazie a chuť tvořit. Vše potřebné k bastlení najdete na laskarduino.cz.